poniedziałek, 18 stycznia 2016

Projekt zmian w Budżecie Obywatelskim


     Na ostatniej sesji Rady Miasta Chełm miałem przyjemność przedstawiać swój autorski projekt odnośnie zmian co do regulaminu Budżetu Obywatelskiego naszego miasta. Chyba po raz pierwszy w historii rady jakiś klub korzystał z tego przywileju jaki daje mu statut Miasta Chełm i przedkładał podczas obrad swoja propozycję. Projekt uchwały oraz uzasadnienie znajduje się w załączniku, co mnie w tym kierunku pchnęło ?
Proste podczas ostatnich konsultacji społecznych odnośnie projektu budżetu naszego miasta na 2016 rok wielu mieszkańców zarówno podczas obrad rad osiedlowych jak i w toku indywidualnych rozmów sugerowało niesprawiedliwość regulaminu, stąd moje wnioski które starałem się zawrzeć w projekcie uchwały, dalsze losy projektu będą procedowane na jednej z najbliższych sesji RM. Oczywiście o wszystkim będę Państwa starał się informować na bieżąco.

załączniki:

1 komentarz:

  1. Art. z Super Tygodnia:

    Ludowcy chcą zmian w budżecie
    Chełm Głosowanie w lokalach na poszczególnych dzielnicach, a nie w urzędzie miasta oraz podział pieniędzy między dziesięć rad osiedlowych. Takie propozycje zmian zgłosił do budżetu obywatelskiego klub Polskiego Stronnictwa Ludowego.

    Stanowisko klubu w formie interpelacji zaprezentował na ostatniej sesji radny Artur Juszczak. PSL uważa, że miasto powinno jak najszybciej przeprowadzić konsultacje społeczne zmian, które należałoby wprowadzić w takim czasie, aby głosowania nad projektami do budżetu obywatelskiego na 2017 r. odbyły się w roku 2016 już z uwzględnieniem nowego regulaminu.

    - Nasze propozycje zmian podyktowane są szeregiem rozmów z mieszkańcami Chełma, głównie podczas ostatnich spotkań na radach osiedli przy opiniowaniu budżetu 2016 dla naszego miasta. Z rozmów niejednokrotnie wynikało, że obecna formuła budżetu obywatelskiego jest niesprawiedliwa i często mija się z potrzebami mieszkańców. Możliwość wykorzystania całej puli środków przez jednego wnioskodawcę, często osadzonego w dużej aglomeracji (blokowisku), od razu stawia pozostałych wnioskodawców na przegranej pozycji, co z kolei powoduje, iż część rad osiedli nie ma swojego udziału w budżecie - argumentuje radny. - Dlatego sprawiedliwym byłby podział miasta na 10 okręgów budżetu obywatelskiego, pokrywających się z poszczególnymi osiedlami. Podział środków na wszystkie rady osiedli w równych częściach pozwoliłby na równą partycypację w środkach.

    Dodatkowo zdaniem radnych PSL powinien się znaleźć zapis odnośnie wysokości składanego projektu do kwoty stanowiącej nie więcej niż 50 proc. całkowitej puli dla danego okręgu budżetu obywatelskiego.

    - Chodzi nam o to, aby nie powtórzyła się sytuacja, która miała miejsce w głosowaniach w 2014 i 2015 r., gdzie niejednokrotnie mieszkający w większych skupiskach mieszkańcy aplikowali całość budżetu, tj. 500 tys. złotych pod swoje potrzeby. Aby dobrze zafunkcjonowały zmiany, które proponujemy, to kwota przeznaczona na budżet obywatelski powinna wzrosnąć z 2 do 3 milionów złotych tak, aby na każde osiedle przypadało równe 300 tys. złotych brutto - tłumaczy Artur Juszczak.

    Ludowcy chcą także, aby głosowanie nad wnioskami do budżetu obywatelskiego odbywało się nie w jednym miejscu - urzędzie miasta, ale w lokalach rad osiedlowych.

    - Głosowanie w UM jest często kłopotliwe dla osób starszych i schorowanych, dlatego ciężar przeprowadzenia go powinien spaść na rady osiedli - wyjaśniają ludowcy. - W komisjach zasiadałoby sześć osób z ramienia rady i dwie osoby z urzędu miasta.

    Radni PSL mają gotowy projekt uchwały i regulamin. Rada miasta zajmie się tą sprawą prawdopodobnie na najbliższej sesji.
    AN

    OdpowiedzUsuń