czwartek, 4 sierpnia 2016

Wolontariat jest COOL

Aktywne postawy młodzieży – podnoszenie kompetencji, przedsiębiorczości 
i odpowiedzialności w wymiarze środowiska” – edycja 2016 

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej "Stella" od lipca br. rozpoczyna realizację 
projektu pod nazwą „Aktywne postawy młodzieży – podnoszenie kompetencji, przedsiębiorczości i odpowiedzialności w wymiarze środowiska” – edycja 2016. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu – nowy wymiar 2020”. 

Projekt zakłada aktywizację społeczną młodzieży i będzie obejmował wdrożenie, opracowanego lokalnego programu aktywizacji społecznej młodzieży z wykorzystaniem potencjału i zasobów szkoły ponadgimnazjalnej, działającego w niej Klubu Młodzieżowego oraz instytucji zatrudnienia socjalnego – KIS - działającego w strukturze Stowarzyszenia.
Projekt realizowany będzie ze współudziałem PUP, lokalnych podmiotów ekonomii społecznej między innymi spółdzielni socjalnej „Dębowy Las” oraz placówki edukacyjnej - Zespołu Szkół Niepublicznych WILIAMS.
Zadanie będzie realizowane na terenie Chełma. Uczestnicy to 15 osobowa grupa młodzieży w wieku 15 – 25 lat z terenu miasta Chełm i powiatu chełmskiego, uczęszczającą do Zespół Szkół Niepublicznych WILIAMS, skupiona wokół działającego przy szkole Klubu Młodzieżowego i Mobilnego Klubu Wolontariatu.
Głównym celem projektu jest rozszerzenie funkcjonowania Klubu Młodzieżowego o działania aktywizacyjne dla młodzieży, realizowane z wykorzystaniem potencjału i doświadczenia podmiotu zatrudnienia socjalnego – KIS współpracującego z PUP, spółdzielnią socjalną, placówką edukacyjną -Zespołem Szkół Niepublicznych WILIAMS. W ramach zadania planowane utworzenie Mobilnego Klubu Wolontariatu, który będzie służył wzmocnieniu aktywności społecznej i zawodowej uczestników.
Mobilny Klub Wolontariatu to innowacyjne podejście do pracy woluntarystycznej zainicjowane przez młodzież we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Społecznej Stella. Jego jest promocja aktywności fizycznej i ekologii oraz umożliwienie komunikacji młodzieży niezamożnej, często mieszkającej na terenach wiejskich.

Zakres projektu będzie obejmował dwa bloki działań:
Blok obligatoryjny tj:
• wsparcie specjalistyczne dla uczestników, które będzie służyło animacji i edukacji w tworzeniu przestrzeni dla aktywności młodzieży, że szczególnym zwróceniem uwagi na wzmocnienie kompetencji społecznych, na włączanie środowisk młodzieżowych w rozwój wolontariatu i lokalnej przedsiębiorczości społecznej oraz wykorzystywanie innowacyjnych pomysłów środowiska młodzieżowego w budowaniu spójności społecznej. W ramach wsparcia zostanie wdrożony, opracowany z udziałem reprezentacji środowiska młodzieżowego, lokalny program w zakresie aktywizacji społecznej młodzieży.

Program będzie obejmował swym zakresem zagadnienia i działania:
edukację obywatelską, zmierzającą do przyszłościowego zwiększenia uczestnictwa młodego pokolenia w procesach podejmowania decyzji;
animację młodzieżowych liderów – naukę tworzenia i organizowania własnych grup formalnych (stowarzyszeń) oraz grup nieformalnych, które będą mogły w przyszłości uczestniczyć w partycypacyjnym projektowaniu miejsc integracji, spędzania wolnego czasu, działalności pożytku publicznego itp.;
naukę samoorganizacji i reprezentacji środowiskowej – nauka i ćwiczenie procesu tworzenia i rozwoju ciał reprezentujących młodzież np. samorząd szkolny, rady młodzieżowe etc.;
edukację wolontariatu i ekonomii społecznej – rozszerzenie wiedzy z zakresu organizacji wolontariatu i ekonomii społecznej;
edukację dla rozwoju osobistego, wzmocnienia motywacji, poczucia własnej wartości oraz aktywizacji zawodowej, wykorzystanie form prozatrudnieniowych - staże dla uczestników projektu.

Natomiast blok działań fakultatywnych obejmie opracowanie i wdrożenie lokalnego programu dotyczącego przedsiębiorczości społecznej na lokalnym rynku pracy, który przeznaczony będzie dla młodzieży. Program będzie zawierał niezbędne kompendium wiedzy do wykorzystania przede wszystkim w szkołach lub innych instytucjach i podmiotach. Będzie obejmował: wiedzę o podstawowych formach przedsiębiorczości społecznej, w tym spółdzielczości socjalnej, podmiotach reintegracyjnych na wypadek pierwszych niepowodzeń na rynku pracy, wiedzę o akademickich biurach karier i inkubatorach przedsiębiorczości akademickiej, promowaniu i wsparciu spółdzielczości uczniowskiej i akademickiej.
Odbiorcami działań fakultatywnych będą placówki edukacyjne, ponadgimnazjalne z terenu powiatu chełmskiego i M. Chełm, organizacje pozarządowe wspierające przedsiębiorczość społeczną.
Projekt realizowany będzie w okresie od 1 lipca 2016 do 31 grudnia 2016 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz